Provence: Nejvýznamnější modré a bílé odrůdy vína

Provence

Slunný a malebný region na jihu Francie, je známý svou dlouhou historií vinařství a produkcí vynikajících vín. S jeho středomořským klimatem, hojným slunečním zářením a příhodnými půdními podmínkami je Provence ideálním místem pro pěstování vína. Tento článek se zaměří na nejznámější vinařské odrůdy, které tvoří základní kámen vína Provence, a rozdělí je na modré a bílé odrůdy.

Modré odrůdy:

 1. Grenache (Garnacha): Grenache je jednou z nejrozšířenějších modrých odrůd ve světě, a není výjimkou ani v Provence. Tato odrůda je oblíbená díky svým vysokým cukernatým hladinám a nízkým obsahem kyselin, což dává plné a alkoholicky silné víno s ovocnými tóny. Grenache vytváří základ pro mnoho červených vín Provence.

 2. Syrah (Širaz): Syrah, známá také jako Širaz, je další významnou modrou odrůdou pěstovanou v Provence. Tato odrůda produkuje vína s výraznými tříslovinnými a kořeněnými tóny. Vína vyrobená z Syrah jsou obvykle plná těla a mají dlouhé stárnutí.

 3. Mourvèdre (Monastrell): Mourvèdre, nebo také Monastrell, je odrůda, která je ideální pro středomořské klima Provence. Má silnou koncentraci tříslovin a tmavé ovoce, což přispívá k vytváření komplexních a vyvážených vín.

 4. Carignan: Carignan byla dlouho považována za odrůdu pro hromadnou produkci, ale v posledních letech se její prestiž zvýšila. V Provence hraje důležitou roli v směsi s jinými odrůdami a poskytuje vínu jiskrnou barvu a vyšší kyselost.

 5. Cinsault: Cinsault je modrá odrůda, která má v Provence dlouhou historii. Je často používána jako součást směsných vín, aby dodala lehkost a svěžest. Vína vyrobená z Cinsault mají často jemnou ovocnou chuť a nízký obsah tříslovin, což je činí skvělou volbou pro letní vína.

Bílé odrůdy:

 1. Rolle (Vermentino): Bílá odrůda Rolle, také známá jako Vermentino, je jednou z nejoblíbenějších odrůd pěstovaných v Provence. Je to nádherná odrůda s jemnou kyselostí a osvěžujícími ovocnými tóny. Rolle tvoří základ pro mnoho vyhlášených bílých vín Provence.

 2. Ugni Blanc: Tato odrůda je často používána k výrobě brandy, ale v Provence je také široce využívána pro výrobu osvěžujících bílých vín. Ugni Blanc přispívá k jemné a vyvážené chuti vína.

 3. Sémillon: Sémillon je další důležitou bílou odrůdou pěstovanou v Provence. Tato odrůda má silnou vůni a často se používá pro míchaná vína, aby přidala složitost a plnost.

 4. Clairette: Clairette je tradiční odrůdou Provence, která je známá svou schopností uchovat svěžest a ovocnou chuť. Tato odrůda je často kombinována s dalšími bílými odrůdami pro dosažení dokonalé rovnováhy.

 5. Grenache Blanc: Grenache Blanc je bílá odrůda, která tvoří důležitou součást bílých vín v Provence. Má vysokou kyselost a přispívá k plnosti a svěžosti vína. Grenache Blanc je oblíbená pro své květinové a ovocné tóny, které dodávají vínům výraz a charakter.

 6. Roussanne: Roussanne je další významnou bílou odrůdou, která je pěstována v Provence. Tato odrůda je známá svou schopností vyvinout složitou chuť s tóny medu, oříšků a květin. Roussanne přispívá k plnosti a komplexitě bílých vín Provence.

 7. Marsanne: Marsanne je bílá odrůda, která se často pěstuje ve společnosti s Roussanne. Vína vyrobená z Marsanne mají často bohatou a plnou chuť s tóny třešní a jemným nádechem vanilky. Marsanne dodává bílým vínům v Provence potřebnou strukturu a texturu.

Provence je regionem s bohatou paletou vín, která zahrnuje jak slavné růžová vína, tak i vynikající červená a bílá vína. Modré a bílé odrůdy společně vytvářejí pestrou mozaiku chutí, která je charakteristická pro tento krásný region na jihu Francie.

Zda jste začínající vinař nebo vášnivý milovník vína, určitě si vychutnáte jedinečnou rozmanitost odrůd, které Provence nabízí. Vyzkoušejte různá vína, objevujte nové chutě a prohlubujte svou lásku k tomuto nádhernému vinařskému regionu. Při návštěvě Provence si dopřejte ochutnat vína vyrobená z těchto vynikajících odrůd a zažijte autentický kousek francouzského vinařského ráje. A výběr vín všech odrůd najdete zde