Francouzská vína: Cotes du Rhone Villages – Přehled, Charakter a Seznam Vesnic

Cotes du Rhone Villages

Cotes du Rhone a Cotes du Rhone Villages jsou obě prestižní zeměpisná označení pro vína pocházející z oblasti Rhône ve Francii, ale existuje mezi nimi několik významných rozdílů.

Cotes du Rhone je širší a obecnější označení, které zahrnuje celou oblast Rhône. Tato oblast se táhne podél řeky Rhône ve Francii a produkuje vína různých kvalitativních úrovní. Vína Cotes du Rhone mohou pocházet z různých vinic, vesnic a vinařských podoblastí v rámci celého regionu. To znamená, že kvalita a charakter těchto vín mohou  kolísat. Vína Cotes du Rhone jsou často vyrobená z odrůd, jako je Grenache, Syrah, Mourvèdre, Carignan a další, a nabízejí širokou škálu stylů, od svěžích a ovocných po plné a kořeněné.

Na druhou stranu, Cotes du Rhone Villages je vybraná skupina vesnic v regionu Rhône, které splňují přísná kritéria kvality. Tyto vesnice mají svůj vlastní charakteristický terroir, který ovlivňuje chuťové vlastnosti jejich vín. Vína Cotes du Rhone Villages jsou podrobená přísnějším kontrolám a jsou považována za vyšší úroveň kvality než obecná vína Cotes du Rhone. Tyto vína mají většinou výraznější charakter, strukturu a komplexnost. Jsou vyrobená z vybraných odrůd a vykazují výraznější třísloviny, pevnější taniny a schopnost stárnutí.

Seznam všech zeměpisných označení Cotes du Rhone Villages zahrnuje:

 1. Chusclan
 2. Gadagne
 3. Laudun
 4. Massif d'Uchaux
 5. Plan de Dieu
 6. Puyméras
 7. Roaix
 8. Rochegude
 9. Rousset-les-Vignes
 10. Sablet
 11. Saint-Gervais
 12. Saint-Maurice
 13. Saint-Pantaléon-les-Vignes
 14. Séguret
 15. Signargues
 16. Suze-la-Rousse
 17. Valréas

Tato zeměpisná označení jsou symbolem vynikající kvality a autenticity. Každé z těchto označení produkuje vína s vlastním charakterem a osobitými vlastnostmi, které jsou odrazem jedinečné kombinace terroiru, tradičních vinařských postupů a péče místních vinařů.

Rozdíl mezi Cotes du Rhone a Cotes du Rhone Villages je také patrný ve vinařských postupech a regulačním systému. Vína Cotes du Rhone Villages musí splňovat přísná pravidla stanovená pro dané zeměpisné označení, zatímco Cotes du Rhone může být o něco volnější v tomto ohledu.

Obě zeměpisná označení nabízejí vynikající vína, ale Cotes du Rhone Villages se často považují za vína s vyšší kvalitou a charakterem. Jsou to lahodné lahůdky, které přinášejí nezapomenutelný chuťový zážitek a jsou vhodná jak pro okamžité pití, tak pro delší stárnutí v lahvích.

Ať už si vyberete vína Cotes du Rhone nebo Cotes du Rhone Villages, budete mít možnost objevovat bohatství a rozmanitost vín z oblasti Rhône. Během svého vinařského putování si můžete vychutnat škálu stylů, aromatických profilů a osobitostí, které tento úchvatný region nabízí   Nabídku těchto úchvatných vín můžete u nás najít zde