Chateauneuf du Pape – Nejlepší francouzské víno

Francie je země vínům zaslíbená, o tom snad nikdo nepochybuje. Ale které francouzské víno je to nejlepší? A co znamená nejlepší víno? Určuje kvalitu cena? Některá francouzská vína jsou opravdu výjimečná jak kvalitou, tak i cenou jako například Chateau Petrus z Bordeaux, Chateau d Yquem ze Sauternes, různá vína ze Champagne či Burgundska, které oblaží vaše chuťové pohárky neuvěřitelným způsobem, ale také je pravda,  že za ně zaplatíte desetitisíce českých korun, což jsou částky, které je opravdu ochoten dát málokdo. Znamená to tedy, že za nejlepší víno musíme zaplatit horentní sumy? My si to nemyslíme a navíc možná je nejlepší si na začátku říct, k čemu takové víno budeme potřebovat (o tom jsme psali zde).

DSC03529

Velmi oblíbená apelace francouzských vín v česku je Cotes du Rhône a její vrcholný představitel, takzvané CRU, Chateauneuf du Pape. Známá silueta zříceniny hradu na kopci, nekonečné vinice, kam až oko dohlédne, blízká řeka Rhôna, která přináší vláhu a klasický obrázek velkých oblázků na vinici, teploučko a ohromný počet slunečních dnů v roce, to všechno jsou kulisy jedné z nejvíc oceňovaných vinařský obcí ve Francii.  Apelace AOC Chateauneuf du Pape  (pojmenována po vesničce Chateauneuf du Pape, která je v centru apelace) byla založena 1936 (syndikát vinařů ze Chateauneuf du Pape dokonce už v roce 1923) a je tedy nejstarší AOC apelací ve Francii.

DSC03559

Víno Chateauneuf du Pape se může dělat celkem ze 13 odrůd a to grenache, syrah, mourvèdre, picpoul, terret noir, counoise, muscardin, vaccarèse, picardan, cinsault, clairette, roussane, bourboulenc a nezřídka najdete červené, které se dělá ze všech 13 odrůd včetně bílých. Hroznům ke zrání „pomáhají“ takzvané galets, což jsou velké oblázky ležící na vinících, které přes den akumulují teplo a v noci jej sálají a ohřívají tak hrozny. A i přesto, že rozloha apelace není nijak velká, dají se najít rozličné podloží a tzv terroir, což má pak na charakteristiky vína velký vliv.

Puy_Rolland_Chateauneuf_du_Pape_karafa

Vína Chateauneuf du Pape  jsou to silná, hutná, se silným potenciálem k archivaci, nicméně na rozdíl od třeba Bordeaux se dají pít i mladá to platí jak pro červené, tak i pro bílé. Červených Chateauneuf du Pape je ovšem naprostá většina a to 93 %, v tuto chvíli je produkuje celkem 280 vinařů, respektive producentů (i tady najdeme družstva a pouze obchodníky, tak jako v každé francouzské vinařské oblasti).  Vína jsou oblíbená po celém světě, dosahují mezinárodních uznání, na 100 bodové stupnici získávají bez větších problémů od světových hodnotitelů jako je Jeb Dunnuck přes 90 bodů, což je hranice pro excelentní vína (u nás je to např. toto klasické Chateauneuf du Pape, nebo jednoodrůdové Puy Rolland) a jsou výborné na posezení s přáteli, jako projev úcty a taky jak dárek. Ve světě již předstihují věhlas Bordeaux a rozhodně za jednu vynikající láhev nemusíte utratit desetitisíce. Jedna definice říká, že nejlepší víno je takové, u kterého, po polknutí prvního doušku, máte chuť se napít znovu a to po vínu Chateauneuf du Pape rozhodně nastane 😊 Takže za nás je Chateauneuf du Pape rozhodně nejlepší francouzské víno a Vám můžeme jen doporučit je ochutnat, třeba zde.