Apelace francouzských vín - Cotes du Rhone

Co znamená apelace?

Obecně si pod pojmem apelace můžeme představit soubor pravidel a podmínek, které definují určitou minimální kvalitu vína. Můžeme se setkat se zkratkami AOC (Appellation d'Origine Contrôlée) nebo AOP. V rámci Francie je vždy jedna z hlavních podmínek oblast (netýká se Alsaska). Nejčastěji bývá touto oblastí nějaká vesnice, region apod., tzn. hrozny na víno dané konkrétní apelace se mohou pěstovat pouze v oblasti, která tomu přísluší, takže úplně konkrétně hrozny na legendární víno Chateauneuf du Pape se  mohou pěstovat pouze na vinicích okolo města Chateauneuf du Pape a dále ještě Bédarrides, Courthézon, Orange, Sorgues. Mezi další hlavní podmínky patří odrůdy vinné révy - jsou určeny konkrétní odrůdy, ze který se víno může vyrábět. Podmínka odrůd platí zvlášť pro bílé a červené víno a další podmínkou je i maximální výnos pro danou apelaci – redukuje se sklizeň hroznů a čím lepší apelace, tím se sklízí méně hroznů, které se pak použijí na dané víno - dosahuje se tím vyšší kvality. Například v Cotes du Rhône (vína z údolí řeky Rhony) je povolený maximální výnos 70 hektolitrů na hektar, kdežto v Chateauneuf du Pape 35 hl na hektar U francouzských apelací se setkáme ještě s jejich stupňováním, takže třeba pro Cotes du Rhône (nejznámější apelace v údolí řeky Rhôny a Provence vůbec) je kvalitativně vzestupné řazení takové:

Dnes si povíme něco o apelaci Cotes du Rhône, která je v Česku celkem populární a oblíbená.

Údolí řeky Rhôny platilo vždy za výsadní průchod mezi středomořím a zbytkem Evropy. Vinná réva se okolo města Vienne pěstuje již od dob Římanů. Průlom v produkci vína nastal v 17. století. Roku 1650 byla nařízením stanovena ochrana pravosti a kvality vín. V roce 1737 stanovil francouzský král ediktem, že všechny sudy určené k prodeji a přepravě musí být ohnivě označeny písmeny C.D.R. V roce 1937 došlo k vytvoření AOC - Appellation d'Origine Contrôlée - Côtes du Rhône.

V současné době se vína Côtes du Rhône produkují celkem ve 171 obcích poblíž řeky Rhôny. Rozmanitost těchto vín je ohromná stejně tak jako klimatické podmínky či půda, na které se hrozny pěstují. Obecně lze vína rozdělit na ty ze severní a jižní Rhôny, kde severní začíná jižně od města Vienne a vína z jižní Rhôny začínají v podstatě jižně od města Montélimar a pokračují pomalu až k deltě ke Středozemnímu moři.

V apelaci Cotes du Rhône se nachází pět hlavních půdních typů. Půdy s oblázky a jílem, kamenité půdy a kamenité půdy s rozprostřeným povrchem (na svazích kopců) poskytují révě pravidelný přísun vody a v noci sálají teplo, které se přes den akumuluje v oblázcích. Jsou vhodné zejména pro výrobu vín určených ke zrání. Písčité půdy nabízejí kontrastnější zásobování vodou a jsou vhodnější pro výrobu bílých a růžových vín a lehčích červených vín. To samozřejmě neznamená, že víno z písčitého podloží nemůžete archivovat :)

Celkem je zde povoleno 20 odrůd. Pro červená vína Cotes du Rhône z jihu platí, že vždy minimálně 30 % musí být odrůda Grenache Noire (tato odrůda dodává vínu kulatost a ovocnost), další odrůdy jako je Syrah a Mourvedre dodávají kořeněné aroma či barvu (zejména Syrah) a umožňují delší zrání vína. Asambláž Grenache Noire, Syrah, Mourvedre je nejčastější, i když v poslední době se od Mourvedru upouští a stále častěji se setkáváme jen s Grenache Noir a Syrahem, někdy doplněný Cinsaultem nebo Carignanem, které dodávají ovocnost jak ve vůni, tak i v chuti. Produkce červených vín je v této apelaci celkem 87 %, růžových 8 % a pouze 5 % je bílých. Někteří vinaři, jako například Chateau Redortier produkují ovšem pouze červená vína.

000005

 

Côtes du Rhône Villages

Jedná se o vyšší apelační stupeň, takže vína tohoto označení mohou být pouze z 95 podoblastí departmanů l’Ardèche, la Drôme, le Gard a le Vaucluse. Maximální možný výnos z hektaru je 55 hektolitrů na hektar, což je v podstatě největší kvalitativní obecný rozdíl oproti klasickému Côtes du Rhône, což dává smysl, protože čím míň hroznů nasbíráte, tím kvalitnější je chcete mít. Celková produkce je 287 tisíc hektolitrů za rok 2021 s absolutní převahou červených vín, která tvoří cca 95 %. V tomto apelačním stupni se dají najít velmi povedené kousky, mnohdy s velkým archivačním potenciálem. Někteří vinaři, kteří mají vinice s velmi dobrým potenciálem a kvalitními hrozny, tak při ještě více redukovaném sběru než jim nařizuje zákon, dosahují kvality vín přibližující se vyšším řadám, a to za celkem rozumné peníze. U nás najdete tato vína zde.

Côtes du Rhône Villages se jménem obce

Jedná se o poslední kvalitativní stupeň apelace před CRU. Existuje celkem 22 oblastí (obcí), které mají tak kvalitní vína, že mají povoleno za názvem Côtes du Rhône Villages přiřadit název  většinou hlavní obce nějaké podoblasti. Poslední oblasti, které se to povedlo, je menší vinařská oblast okolo městečka Nyons (ano, je to tam, kde dělají ty skvělé olivy :)), takže vína od ročníku 2020 z té oblasti se mohou honosit na etiketách názvem Côtes du Rhône Villages Nyons. Jedna oblast je tak trochu výjimečná – nemá název podle obce, nýbrž podle parcel a území, a to je Côtes du Rhône Villages Plan de Dieu -  rozprostírá se mezi obcemi Camaret-sur-Aigues, Jonquières, Travaillan a Violès. Maximální výnos z těchto apelací je 42 hektolitrů na hektar Pokud vinaři neustále pracují na kvalitě svých vín, může se stát, že se apelační stupeň povýší i na CRU, tak jako se to stalo v roce 2015, kdy se Côtes du Rhône Villages Cairrane stalo CRU a od ročníku 2016 se mohou tamější vína pyšnit pouze názvem Cairanne, samozřejmě pokud splňují příslušné kvalitativní podmínky. Na naši nabídku Côtes du Rhône Villages se můžete podívat zde.

Je vidět, že se v této oblasti hodně dbá na kvalitu vín, což je pro nás konzumenty jen dobře a je důležité, že existuje určité vodítko, jak rozlišit kvalitativní zařazení vína z oblasti Côtes du Rhône. Postupně si u nás představíme  CRU z této oblasti, přičemž nejznámější z nich je jistě Chateaunuef du Pape, Gigondas, Beaumes de Venise, a ukážeme si co je spojuje a co je naopak rozlišuje.